W jaki sposób książka trafia na naszą półkę? Nie wystarczy, że autor zaniesie ją do wydawcy. Posłuchaj o kulisach rynku książki: o partnerstwie z biznesem, wydawnictwach, redaktorach, agentach i strategiach. To seria na przecięciu socjologii, ekonomii i kultury.
Co znajdziesz w Raporcie? Wywiady z artystami i artystkami, rozmowy wokół rynku książki i sztuki. Ale nie tylko.

W tej serii posłuchasz o tym, za co nagradza się współczesną literaturę. Rozmawiam z organizatorami, jurorami i twórcami nagród oraz festiwali literackich. Czego szukają? Czego oczekują od autorów? Czego oczekuje publiczność?

W najnowszej serii Światy rozmawiam ze specjalistami i specjalistkami od literatur z zakątków globu: zdałam sobie sprawę, że o nich, mimo bycia literaturoznawczynią i krytyczką literacką, wiem najmniej. Dlatego też głos oddaję tu ekspertkom i ekspertom: proszę gości o listę lektur, a potem zderzam swoją perspektywę laiczki z wiedzą i zajawą rozmówcy/rozmówczyni.

Błysk to seria o tym, co najnowsze. Ale nie tylko. Opowiadam o literackich premierach, przekładach, kontekstach. Czasem o przykurzonych klasykach. O własnych zachwytach. Posłuchaj raportu z literatury bieżącej


Filmy
Polecane

Odkrywać to, co nieznane: czyli po co nam dziś kino artystyczne? Posłuchajcie rozmowy z Małgorzatą Sadowską, Dyrektorką Artystyczną Nowych Horyzontów o 25. latach festiwalu.

Nienasycenie. Sorrentino i „Bogini Parthenope” — czyli o pięknie na granicy nieistnienia i traktacie o cudzie.

Razem z Karoliną Bednarz - reporterką, tłumaczką, współtwórczynią wydawnictwa Tajfuny - rozmawiamy o tym, czego może nas nauczyć spojrzenie z zewnątrz. Bo skąd wzięło się przeświadczenie, że *ważne* idee powstają w Europie lub docierają do nas ze Stanów?

Margaret Atwood to kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka; urodzona w 1939 roku w Ottawie, Atwood zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki takim powieściom jak "Opowieść podręcznej" czy trylogia "MaddAddam". Jej prace często dotykają tematów feminizmu, ekologii, władzy oraz moralności, a także ostrzegają przed niebezpieczeństwami totalitaryzmu. Tyle w skrócie. A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej.

Virginia Woolf była angielską pisarką, eseistką i jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej. Urodziła się w 1882 roku w Londynie i była częścią Grupy Bloomsbury - formacji intelektualistów, którzy wywarli ogromny wpływ na kulturę i sztukę początku XX wieku.

Joan Didion, urodzona w 1934 roku w Sacramento, to postać, która zrewolucjonizowała amerykańskie dziennikarstwo i literaturę. Jej przenikliwe spojrzenie na społeczeństwo i politykę USA uczyniło ją jedną z najważniejszych głosów swojego pokolenia.

Czy istnieje przepis na Nagrodę Nobla (i za co się ją otrzymuje)? Czym jest literatura środka? I jaką wizję literatury ma Olga Tokarczuk? Tym razem opowiadam Wam o polskiej noblistce z 2018 roku, przyglądając się kolejnym etapom jej twórczości - szczytowych latach 90./00., prywatnych i lokalnych mitach lat 10. oraz gatunkowych rozszczelnieniach po Noblu i manifeście zawartym w "Czułym narratorze".

Czym jest kolektywna autobiografia? I dlaczego tak trudno jednoznacznie przypisać twórczość francuskiej noblistki, Annie Ernaux, do radykalnego feminizmu? A w końcu - jak rysuje się tradycja współczesnych opowieści autobiogaficznych? Posłuchajcie o odkrywaniu korzeni osobistej pamięci i jej powiązaniach z szerszymi strukturami społecznymi.
Najnowsze odcinki
Quick Read
Newsletter
Serie Podcastów
Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej
Cykl podcastów we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej
Obserwuj na Instagramie
patronaty i współprace
